Czy soczewki kontaktowe wpływają negatywnie na oczy? | Sfera Oczu

Czy soczewki kontaktowe wpływają negatywnie na oczy?

Soczewki kontaktowe to wygodne i komfortowe rozwiązanie przy wadzie wzroku. Chętnie wybierają je osoby aktywne fizycznie, które chcą uniknąć parowania okularów w zimie. Mimo popularności soczewek nadal wiele osób obawia się ich zakładania i zadaje pytanie, czy noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne dla zdrowia oczu. Odpowiedzi na ten temat powstało już dużo. Wiele z nich zawiera jednak mity, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Jaka jest więc prawda o soczewkach kontaktowych – można je bezpiecznie nosić, czy lepiej ich unikać?

Czy soczewki kontaktowe psują wzrok?

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat soczewek kontaktowych jest ten, że powodują pogorszenie wzroku. Takie twierdzenie nie ma jednak poparcia w badaniach naukowych. Odpowiednio dobrane soczewki, zakładane i noszone zgodnie z wytycznymi producenta nie wpływają negatywnie na wzrok. Co więcej, soczewki kontaktowe podobnie jak okulary poprawiają jakość widzenia, wyostrzą je i będą zapobiegać dalszemu rozwojowi wad wzroku.

Należy pamiętać, że aby soczewki kontaktowe nie szkodziły oczom, muszą być odpowiednio dobrane. Ich dopasowanie powinna poprzedzać wizyta u okulisty lub optymetrysty, który wykona badanie wzroku. W Lublinie na takie badanie można wybrać się do salonu Sfera Oczu, w które obejmuje zarówno dobór, jak i naukę aplikacji soczewek kontaktowych. W trakcie badania optometrysta korzysta m.in. z zaawansowanego urządzenia I. Profiler, które pozwala precyzyjnie zbadać oko i wychwycić wszystkie nieprawidłowości w nim zachodzące. Dzięki temu soczewka jest dobierana dokładnie pod wadę i nie zachodzi niebezpieczeństwo, że negatywnie wpłynie na wzrok.

Pacjenci salonu Sfera oczu otrzymują bezpłatne szkolenie w zakresie zakładania i zdejmowania soczewek oraz dbania o higienę oczu przy ich użytkowaniu. Specjaliści Sfera oczu podpowiedzą też, jaki typ soczewek będzie najlepszy przy danym trybie życia, indywidualnych preferencjach i budżecie.

Czy soczewki kontaktowe są lepsze od okularów?

Osoby, które dowiadują się, że muszą nosić szkła korekcyjne z powodu wady wzroku, często zadają sobie pytanie- co lepsze: okulary czy soczewki? Warto pamiętać, że obydwa te produkty mają takie same zadania. Ich celem jest poprawa jakości i ostrości widzenia. Soczewki kontaktowe nakładane bezpośrednio na gałkę oczną i poruszają się wraz z nią. W związku z tym gwarantują one pełne pole widzenia i nie ograniczają tak jak ramki okularów.  Natomiast osobom stosującym soczewki kontaktowe specjaliści zalecają również posiadanie okularów korekcyjnych, dobranych na podstawie recepty, gdyż w sytuacji wystąpienia m.in. reakcji alergicznej, zapalenia spojówek czy np. rozwinięcia zespołu suchego oka odradza się stosowanie soczewek kontaktowych. Należy pamiętać, że pomiędzy mocą okularów a soczewek mogą występować różnice, dlatego warto skonsultować tę kwestię z lekarzem okulistą lub optometrystą i powstrzymać się od natychmiastowego wyboru soczewek kontaktowych na podstawie recepty okularowej.

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Jeśli badanie wzroku nie wykaże żadnych przeciwwskazań, to soczewki kontaktowe może nosić prawie każdy. W salonie takim jak Sfera Oczu dostępne są rodzaje zarówno dla:

  • krótkowidzów,
  • dalekowidzów,
  • astygmatyków,
  • prezbiopów.

Przed założeniem soczewek zawsze warto jednak wybrać się do okulisty lub optymetrysty i sprawdzić, czy nie zachodzą przeciwwskazania do ich stosowania. Do tych zalicza się m.in. zespół suchego oka, silna alergia, cukrzyca, zaburzenia odporności czy zaburzenia hormonalne. Noszenia soczewek nie poleca się także kobietom w ciąży.

Kiedy soczewki kontaktowe mogą zaszkodzić?

Efekty uboczne noszenia soczewek kontaktowych pojawić mogą się przede wszystkim w wyniku nieprawidłowej higieny lub niewłaściwego korzystania z nich. Infekcje oka, jego poważne choroby lub pogorszenie wzroku mogą być wynikiem niedbania o prawidłową pielęgnację soczewek, brak higieny oczu i rąk podczas zakładania i zdejmowania soczewek, zapominanie o ściąganiu soczewek na noc i spanie w nich (wyjątkiem są soczewki night&day), noszenie soczewek dłużej niż zaleca to producent, stosowanie soczewek niedopasowanych do oka i wady wzroku.

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu