Czy warto zainwestować w okulary z polaryzacją? | Sfera Oczu

Czy warto zainwestować w okulary z polaryzacją?

Okulary polaryzacyjne to dla wielu klientów salonów optycznych kolejna nowość. Gadżet, który ma nas skłonić do wymiany naszych standardowych soczewek okularowych na soczewki z polaryzacją i zostawienia niemałych pieniędzy w studiu optycznym. Tymczasem okulary polaryzacyjne mają całkiem sporą rzeszę fanów i nie jest to przypadek. Liczne pozytywne opinie skłaniają do zastanowienia się nad tym, czy nie warto byłoby jednak zainwestować w okulary z polaryzacją.

Jak działają takie okulary? Czy warto z nich korzystać podczas wykonywania codziennych czynności? Odpowiedzi znajdziesz w kolejnych akapitach.

Polaryzacja

Żeby zrozumieć, jak działają okulary polaryzacyjne, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat samego zjawiska polaryzacji. Światło słoneczne jest emitowane we wszystkich kierunkach w sposób nieuporządkowany (niespolaryzowany). Kiedy wiązka natrafia na przeszkodę o płaskiej i odblaskowej powierzchni, odbite przez nią fale ulegają zjawisku polaryzacji. Są bardziej uporządkowane i jednokierunkowe. Polaryzacja światła słonecznego prowadzi do jego niebezpiecznie wysokiego natężenia, co może powodować dyskomfort wizualny lub wręcz oślepić. Zjawisko to określa się mianem olśnienia. Polaryzacja światła słonecznego (a właściwie jej skutki) dotyka w sposób szczególny pilotów, miłośników sportów wodnych i zimowych, a także kierowców.

Polaryzacja a jazda samochodem

Powszechnie uważa się, że zjawisko polaryzacji zachodzi przede wszystkim nad wodą lub na otwartych ośnieżonych przestrzeniach. Nic bardziej mylnego… Z polaryzacją światła słonecznego niemal codziennie stykają się również kierowcy. Jest to spowodowane odbijaniem wiązek światła przez szyby, gładkie karoserie samochodów, mokrą jezdnię, a nawet śnieg zalegający zimą na poboczu. Olśnienia osiągają takie natężenie, iż z łatwością oślepią nawet bardzo skoncentrowanego na drodze kierowcę. I tu z pomocą przychodzą okulary z polaryzacją.

Jak działają okulary polaryzacyjne?

Podstawowym zadaniem okularów z polaryzacją jest niwelowanie skutków odbicia wiązek światła od płaskich powierzchni. Do ich produkcji wykorzystuje się specjalną substancję chemiczną, która jest laminowana w pionowy wzór na soczewkach. To ta pozornie niewielka modyfikacja sprawia, że światło odpowiedzialne za olśnienie jest hamowane. Blokowane są również pomniejsze odblaski, które zaburzają proces percepcji wzrokowej bez oślepiania.

Okulary polaryzacyjne są dostępne jako okulary przeciwsłoneczne oraz okulary z korekcją. Różnice w widzeniu przez soczewkę z polaryzacją dostrzegają przede wszystkim użytkownicy okularów korekcyjnych. Obraz widziany przez okulary polaryzacyjne jest nieco ciemniejszy niż ten widziany przez standardowe szkła. Jednak wskutek wyeliminowania odblasków staje on się bardziej wyraźny i szczegółowy.

Kto skorzysta najbardziej na wymianie standardowych soczewek okularowych na okulary z polaryzacją?

Ze względu na swoje właściwości, okulary polaryzacyjne poleca się w sposób szczególny:

  • osobom spędzającym dużo czasu na dworze,
  • osobom cierpiącym na nadwrażliwość słoneczną oraz światłowstręt,
  • osobom mającym wrażliwe oczy,
  • dzieciom,
  • kierowcom,
  • wędkarzom,
  • rowerzystom,
  • golfistom,
  • tenisistom.

Polaryzacja w okularach poprawia komfort widzenia. Niwelują też odbicia powstające na płaskich powierzchniach. Okulary polaryzacyjne chronią oczy przed zmęczeniem. Ich użytkownicy znacznie rzadziej mrużą i trą oczy. Są również mniej podatni na migreny i bóle głowy.

Co ważne polaryzacja rozwiązuje problem zniekształconego widzenia, w efekcie czego poprawia percepcję i wpływa pozytywnie na skupienie uwagi. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat polaryzacji lub masz wątpliwości, czy możesz korzystać z takiego rozwiązania? Skontaktuj się z nami już dziś. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania dot. okularów z polaryzacją, pomożemy wybrać model dostosowany do Twoich indywidualnych preferencji i wspólnie sfinalizujemy całą transakcję. Sfera Oczu to miejsce stworzone przez zespół ekspertów. Skorzystaj z ich wiedzy i ciesz się przejrzystym widzeniem codziennie.

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu