Dlaczego nosząc soczewki kontaktowe warto też posiadać okulary? | Sfera Oczu

Dlaczego nosząc soczewki kontaktowe warto też posiadać okulary?

Soczewki kontaktowe to wygodne i estetyczne rozwiązanie w zakresie korekcji wad wzroku, po które na co dzień sięga wiele osób. Soczewki skutecznie eliminują problemy związane z ostrością widzenia, a w dodatku są prawie niezauważalne, dzięki czemu nasz wizerunek nie ulega żadnym zmianom. Lecz specjaliści ostrzegają: wybierając soczewki kontaktowe warto również pamiętać o okularach korekcyjnych. Skąd takie zalecenia? Już wyjaśniamy.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Dobór zarówno okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych warto rozpocząć od dokładnego badania wzroku. W trakcie badania pod kątem doboru soczewek specjalista ma określić wadę wzroku, nauczyć pacjenta zakładać i zdejmować soczewki oraz dowiedzieć się czy występują przeciwwskazania do dalszego stosowania takiej korekcji. Do przeciwwskazań zalicza się m.in.: 

 

  • zespół suchego oka;
  • alergia (na materiał z którego są wykonane soczewki, pyłki, kurz, roztocza);
  • choroby przewlekłe osłabiające ogólną odporność organizmu;
  • trudności z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek;
  • zaburzenia hormonalne oraz stosowanie leków hormonalnych;
  • cukrzyca;
  • wielogodzinna praca przy ekranach komputerowych;
  • ciąża, laktacja;

 

W przypadku wystąpienia tych lub innych przeciwwskazań odradza się noszenie soczewek kontaktowych. W takim wypadku warto dobrać okulary korekcyjne. Na badanie wzroku pod kątem doboru odpowiedniej korekcji można umówić się do salonu optycznego SferaOczu w Lublinie.

 

Higiena użytkowania soczewek kontaktowych

Higiena soczewek kontaktowych to najważniejszy aspekt ich użytkowania. Wybierając takie rozwiązanie powinno się przestrzegać odpowiednich zasad zakładania, zdejmowania oraz przechowywania soczewek, tak aby zredukować ryzyko podrażnień powierzchni oka lub poważnych stanów zapalnych. Należy też zawsze dbać o higienę ogólną: często myć ręce, nie dotykać, nie pocierać oczu. Niestety często właśnie pocieranie oczu brudnymi dłońmi może doprowadzić do bakteryjnego zapalenia spojówek. Oczywiście w takim wypadku zaleca się rezygnację z użytkowania soczewek w trakcie leczenia. Warto więc mieć okulary, aby zabezpieczyć się w sytuacji, kiedy noszenie soczewek nie jest możliwe.

 

Soczewki –  “na wyjście”, okulary – w domu!

Często klienci salonów optycznych stawiają na soczewki kontaktowe, bo nie są przekonani do ciągłego noszenia okularów lub mają trudności w doborze odpowiedniego modelu. Natomiast dzisiejsza oferta opraw korekcyjnych jest na tyle różnorodna, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto też skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu w salonie optycznym. Specjaliści w salonie SferaOczu chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą w wyborze odpowiednich okularów, które podkreślą wizerunek klienta oraz będą dobrane zgodnie z potrzebami codziennego użytku. 

Jeśli jednak nie widzimy się w okularach “na stałe”, warto je używać przynajmniej w domu, aby dać oczom możliwość “odpocząć” od soczewek kontaktowych, ułatwić proces pobudzenia kanałów łzowych i nawilżenia oka oraz przepływu tlenu do siatkówki i rogówki. Zaleca się noszenie soczewek kontaktowych nie dłużej niż 8 godzin dziennie.

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu