Okulary korekcyjne to nie tylko stylowy dodatek do wizerunku, lecz przede wszystkim wyrób medyczny, który wymaga odpowiedniego użytkowania i przechowywania. Często różnego rodzaju uszkodzenia powstają na skutek nieumyślnych błędów związanych z codziennym korzystaniem z okularów.
Jak możemy temu zapobiec? Dlaczego nie zaleca się kupowanie gotowych okularów z apteki czy supermarketu?
Zwróć uwagę na jakość wykonania okularów
Aby mieć pewność co do jakości materiałów i wykonania okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych, warto kupować je w salonie optycznym po uprzednim badaniu wzroku i konsultacji z doświadczonym optykiem. Dlaczego nie zaleca się kupowanie gotowych okularów z drogerii lub apteki?
- takie okulary nie są dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta
- jakość wykorzystywanych materiałów jest niższa i tańsza, a więc okulary są mniej wytrzymałe;
- moce soczewek okularowych w przypadku różnej wady wzroku w lewym i prawym oku nie są odpowiednio dostosowane;
- noszenie takich niedopasowanych okularów może doprowadzić do pogorszenia jakości widzenia i pogłębienia wady wzroku.
Warto więc udać się do salonu optycznego, w którym okulary będą nie tylko dobrane zgodnie z potrzebami optycznymi klienta, lecz także będą one spełniać “wymagania techniczne”, do których m.in. możemy zaliczyć:
- wysoką jakość materiałów, z których są wykonane oprawy okularowe (metal, tworzywo, tytan itd.) od sprawdzonych producentów;
- odpowiednio dobrane moce soczewek okularowych oraz ich rodzaj;
- wyższą odporność na zabrudzenia i zarysowania
- lżejsze odparowywanie się
- ochronę przed UV i światłem niebieskim
- polaryzację (w okularach przeciwsłonecznych).
Na kompleksowe badanie wzroku oraz dobór takich okularów serdecznie zaprasza salon optyczny Sfera Oczu w Lublinie.
Uszkodzenia mechaniczne przy codziennym noszeniu okularów
Przy odbiorze okularów w punkcie optycznym należy sprawdzić czy noski i zauszniki są dobrze dopasowane. Doradca bądź optyk powinien pomóc skorygować ewentualne dolegliwości. W zależności od rodzaju materiału, często dopasowanie przeprowadza się na ciepło, dzięki specjalnym urządzeniom na pracowni optycznej. Nie warto więc samodzielnie próbować skorygować czy naprawić oprawę – może to spowodować jej uszkodzenie.
W ciągu dalszego użytkowania okularów należy pamiętać, aby zakładać i zdejmować okulary obiema rękami. Zakładanie okularów “na szybko” jedną ręką powoduje rozciągniecie zauszników, przez co okulary będą się zsuwać i spadać.
Z tego samego powodu odradza się zakładanie okularów na głowie. W razie konieczności można zawiesić je na koszuli, a najlepiej po prostu schować do etui z miękkim wyłożeniem. Jeśli jest potrzeba odłożenia okularów “na chwilę”, nie powinno się tego robić soczewkami w dół.
Poza tym warto pamiętać o przechowywaniu okularów w odpowiedniej temperaturze – nie możemy narażać je na zbyt niskie lub bardzo wysokie temperatury – grozi to rozwarstwieniem powłok, a więc soczewki okularowe mogą przestać spełniać swoje funkcje optyczne.
Zarysowania na soczewkach skutkiem nieodpowiedniego czyszczenia
Najlepszym sposobem na czyszczenie okularów jest użycie wody w temperaturze pokojowej oraz delikatnego środka do czyszczenia naczyń lub mydła. Do codziennego użytku “na sucho” wystarczy użyć miękkiej ściereczki z mikrofibry. Warto się powstrzymać przed przecieraniem soczewek chusteczkami papierowymi bądź kawałkiem innego materiału – powoduje to szybkie zarysowanie szkieł.
W salonach optycznych są dostępne specjalne płyny, podręczne zestawy do czyszczenia okularów oraz jednorazowe chusteczki. Nie można używać zwykłych ściereczek wilgotnych lub innych niedostosowanych środków, gdyż zawarte w ich składzie detergenty są zbyt agresywne do powłok soczewek okularowych oraz mogą je po prostu zniszczyć. W ofercie salonu Sfera Oczu są dostępne specjalne środki czyszczące do okularów marki Zeiss.
Dbanie o prawidłowe noszenie i przechowywanie okularów na pewno wydłuży im życie, a ich użytkownik będzie cieszyć się przejrzystym obrazem i komfortowym widzeniem 🙂