Dlaczego warto wybór odpowiednich okularów zlecić specjaliście? | Sfera Oczu
Wybór odpowiednich okularów przez specjalistę

Dlaczego warto wybór odpowiednich okularów zlecić specjaliście?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości – kłopoty z widzeniem ma coraz więcej osób. Blisko połowa Polaków wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku, w innych grupach wiekowych sytuacja nie jest lepsza. Ogólnie wadę wzroku ma ponad 5,5 mln Polaków. Wielu z nich zamiast soczewek wybiera okulary. Z raportu Polak z wadą wzroku wynika, że aż 59% respondentów kupuje nowe oprawy wraz ze szkłami raz na 2-5 lat. Same soczewki okularowe wymieniamy częściej. Jak jednak pokazują statystyki, salon optyczny wcale nie jest jedynym miejscem, gdzie kupujemy okulary i soczewki. Coraz częściej decydujemy się skorzystać z tańszych opcji. Czy są one jednak bezpieczne?

Okulary za 5 złotych – czy warto je kupować?

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór okularów oznaczał, że należało udać się do okulisty, a następnie do salonu optycznego. Dziś zarówno same oprawki, jak i soczewki korekcyjne możemy zamówić przez Internet, kupić w aptece, a nawet w drogerii czy na stacji benzynowej. Często miejsca takie proponują okulary w bardzo niskich cenach. Ceny oscylują od 5 do 50 złotych. Chęć zaoszczędzenia popycha wiele osób do skorzystania z takich ofert. Niestety nie zawsze kończą się one dobrze dla ich oczu. Kupowanie wyrobów medycznych w niepowołanych do tego miejscach może skończyć się tym, że wada wzroku, nie tylko nie będzie skorygowana, ale będzie się powiększać. Nieodpowiednio dobrane okulary to także szereg skutków ubocznych. Do tych najczęściej się powtarzających zalicza się:

  • ciągły ból oczu podczas noszenia okularów,
  • nieostry lub nawet całkowicie zamazany obraz,
  • łzawienie oczu,
  • nadmierne mruganie,
  • dokuczliwe bóle głowy.

Pojawić mogą się też poważniejsze konsekwencje takie jak częste zapalenia spojówek, dokuczliwe migreny, wyraźne pogorszenie się wzroku, zwiększenie ryzyka ślepoty. To, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich okularów. Niestety zła wiadomość jest taka, że nie można dokonać go samodzielnie. Wynika to z tego, że okulary dopasować należy po wcześniejszym badaniu wykonanym za pomocą odpowiednich urządzeń. Konieczna jest również wiedza o zasadach działania narządu wzroku.

Na czym polega wybór odpowiednich okularów?

Wybór okularów dopasowanych do wady wzroku przede wszystkim polega na przeprowadzeniu odpowiednich badań. Oprócz badania z użyciem tablic Snellena, czyli czytania liter i cyfr z odległości, należy przeprowadzić test za pomocą specjalistach urządzeń. Takimi dysponują tylko gabinety okulistyczne, a także profesjonalne salony optyczne takie jak Sfera Oczu. W trakcie badania w gabinecie okulistycznym m.in. kontrolowana jest ostrość wzroku, pole widzenia oraz widzenie barw, a także przedni i tylny odcinek oka. Wybór okularów powinien być również poprzedzony wykonaniem kompleksowego badania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Samo badanie to jednak nie wszystko, czego wymaga wybór odpowiednich okularów. Konieczna jest również fachowa wiedza okulisty lub optometrysty oraz optyka. Dzięki niej będzie on w stanie dopasować okulary korekcyjne do takich parametrów jak:

  • vertex – czyli odległość soczewki okularowej od rogówki oka,
  • kąt pantoskopowy – czyli odchylenie tarczy oprawy od osi pionowej,
  • kąt krzywizny oprawy.

Czy wybór okularów u specjalisty jest konieczny?

Wizyta w salonie optycznym zawsze jest dobrą opcją. SferaOczu.pl zaprasza zarówno osoby, które chcą jedynie sprawdzić stan swojego wzroku, jak i dobrać okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Na profesjonalny dobór okularów warto zdecydować się, nawet jeśli wada jest niewielka. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że szkła są idealnie dopasowane i faktycznie pozwalają korygować wadę. Obowiązkowo z pomocy specjalisty należy skorzystać, jeśli wada wzroku jest duża. W takiej sytuacji precyzja wykonania okularów ma bardzo duże znaczenie dla dalszego zdrowia i rozwoju wady.

W czym może pomóc salon optyczny?

Salon optyczny, który proponuje profesjonalny wybór okularów, zapewnia nie tylko dopasowanie odpowiedniej korekcji, ale także pomoc w zakresie dopasowania opraw okularowych. Duże znaczenie ma, czy oprawki kształtem i kolorem pasują do typu urody oraz kształtu twarzy. Jeśli będą one dobrane idealnie, to lepiej i chętniej będziemy w nich chodzić, a także nie będą one powodować u nas kompleksów.