Jak sobie radzić ze zmęczeniem oczu? | Sfera Oczu

Jak sobie radzić ze zmęczeniem oczu?

Problem zmęczonych oczu dotyka coraz większej liczby ludzi. Praca przy komputerze, spotkania online, odpoczynek przed ekranem telewizora, obsługa smartfona i nieodpowiednie oświetlenie pomieszczeń – jak widać, czynników powodujących ból jest wiele. Część z nich możemy starać się ograniczać, ale wyeliminowanie wszystkich jest zwyczajnie niemożliwe. Jak więc radzić sobie ze zmęczeniem oczu? Czy salon optyczny, optyk lub optometrysta są w stanie z tym pomóc?

Dlaczego nasz wzrok tak szybko się męczy? Czy to tylko wina komputera?

Większość z nas uważa, że główną przyczyną problemu bolących piekących oczu jest komputer. W praktyce wpływa na to szereg wielu innych czynników niezwiązanych bezpośrednio z pracą przy komputerze. Na uwagę zasługują m.in.:

  • nieprawidłowa dieta – niedobory witamin i minerałów odpowiedzialnych za funkcjonowanie wzroku w codziennej diecie mają ogromny wpływ na sprawne działanie i regenerację narządu wzroku;
  • nieleczone i nieskorygowane wady wzroku oraz źle dobrane okulary – nieleczone i nieskorygowane wady wzroku powodują duże obciążenie oczu w ciągu dnia, co powoduje ich bolesność wieczorem lub podczas wytężonej pracy – ból i zmęczenie oczu w tych przypadkach jest powiązane z bólami głowy lub nudnościami,
  • praca wymagająca długotrwałego skupienia wzroku (niekoniecznie na monitorze komputera) – wzrok męczy się kiedy znacząco i długotrwale go wytężamy, np. podczas czytania, szycia i różnego rodzaju prac ręcznych.

Bardzo duży wpływ na bolesność i zmęczenie oczu wywierają również czynniki zewnętrzne. Oczy mogą boleć, gdy często i długo przebywamy w klimatyzowanych lub przegrzewanych pomieszczeniach. Innym czynnikiem jest oddziaływanie promieniowania UV. Dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku odgrywa oświetlenie. Zbyt słabe lub zbyt mocne światło w pomieszczeniu, w którym pracujemy lub odpoczywamy, może powodować szybkie zmęczenie oczu. Podobnie negatywny wpływ na nasz wzrok mają zanieczyszczenia powietrza. Praca w zapylonych pomieszczeniach lub długotrwałe przebywanie na dworze, mogą w równej mierze co komputer przyczyniać się do odczuwanego przez nas zmęczenia oczu i towarzyszącego mu dyskomfortu.

Jak optyk może nam pomóc w rozwiązaniu problemu zmęczonych oczu?

Jednym ze specjalistów, z którymi warto skonsultować się w przypadku odczuwania dyskomfortu spowodowanego zmęczeniem oczu, jest optyk. W pierwszej kolejności wykluczy on nieleczone i niekorygowane wady wzroku, które mogą być źródłem odczuwanych dolegliwości, a w przypadku osób korzystających z okularów korekcyjnych, pomoże w ich doborze. Warto pamiętać o tym, że wada wzroku może progresować z czasem. Należy więc regularnie badać wzrok i w miarę potrzeb zmieniać szkła korekcyjne.

Co ważne, dobry optyk może nam polecić sprawdzone i rekomendowane preparaty. Najczęściej będą to krople do oczu o działaniu nawilżającymi i czyszczącym. Dobór preparatu do oczu powinien być uzależniony do stanu narządu wzroku i naszego stylu życia. Osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, powinny pamiętać o odpowiednim nawilżeniu oka. Osoby pracujące w zapyleniu obok środków ochrony osobistej w postaci okularów ochronnych mogą się dodatkowo posiłkować preparatami o właściwościach oczyszczających.

Salon optyczny to także miejsce, w którym znajdziemy okulary przeciwsłoneczne o bardzo dobrych parametrach użytkowych. Wybór profesjonalnych okularów słonecznych u optyka to gwarancja skutecznej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, a zarazem wysoki komfort widzenia.

Lublin: Dobry Salon Optyczny

Odczuwasz dyskomfort spowodowany zmęczeniem oczu? Potrzebny Ci optyk lub salon optyczny? Lublin to miasto, na którego terenie działa Salon Optyczny SferaOczu.pl Naszym Klientom zapewniamy fachową pomoc w zakresie leczenia skutków zmęczenia oczu i eliminowania przyczyn tego problemu. Oferujemy m.in. kompleksowe badania wzroku, dobór korekcyjnych soczewek okularowych i soczewek kontaktowych, jak i również preparatów dedykowanych do czyszczenia okularów.

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu