Jak wygląda komputerowe badanie wzroku? | Sfera Oczu
Komputerowe badanie wzroku

Jak wygląda komputerowe badanie wzroku?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka – dzięki niemu odbieramy ponad 80% bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego. Niestety może się zdarzyć, że odbiór ten jest zakłócony. Wynika to przede wszystkim z wad oraz chorób oczu. Aby je rozpoznać, konieczne jest przeprowadzenie badania. Obecnie salony optyczne proponują swoim pacjentom komputerowe badanie wzroku. Tego typu diagnostyce w Lublinie można poddać się w naszym salonie – Sferaoczu.pl. Na czym polega komputerowe badanie wzroku? Jak się do niego przygotować?

Czym jest komputerowe badanie wzroku?

Komputerowe badanie wzroku to popularna i standardowa metoda diagnostyki. Diagnostykę opartą na tej metodzie można przeprowadzić w nowoczesnych salonach optycznych oraz gabinetach okulistycznych. Warto jednak zaznaczyć, iż komputerowe badanie wzroku wcale nie jest przeprowadzane za pomocą komputera. Zamiast niego stosuje się specjalne urządzenie o nazwie refraktometr automatyczny, inaczej określany autorefraktometrem. Przyrząd ten służy do mierzenia krzywizny soczewek oraz rogówki w oku pacjenta, a także określenia obiektywnej refrakcji.

Kto może wziąć udział w komputerowym badaniu wzroku?

Komputerowe badanie oczu to procedura nieinwazyjna i bezbolesna. Test można przeprowadzić u osoby w każdym wieku. Sferaoczu.pl zaprasza na niego zarówno dzieci od 6 roku życia, jak i seniorów. Polecamy wykonywać je regularnie, aby kontrolować czy wzrok się nie pogarsza. Złe wyniki komputerowego badania wzroku powinny być impulsem do dalszej diagnostyki.

Należy pamiętać, że w przypadku najmłodszych pacjentów badanie jest trudniejsze do przeprowadzenia. Maluchy mogą mieć problem, aby skupić wzrok na przyrządzie i nie rozpraszać się. Brak współpracy dziecka z badającym może doprowadzić do tego, że wynik będzie przekłamany i niewiarygodny.

Jak przygotować się do komputerowego badania oczu?

Komputerowe badanie wzroku jest mało inwazyjną procedurą. Pacjent nie musi się do niego w żaden sposób przygotowywać. Specjaliści Sferaoczu.pl zalecają jednak, aby przed badaniem wyspać się i być wypoczętym. Sam test jest bezbolesny i nie przeszkadza w późniejszym powrocie do codziennych czynności. Po badaniu można więc wsiąść do samochodu czy wrócić do pracy przed komputerem.

Jak przebiega badanie wzroku autoreflektometrem?

Pacjent w trakcie komputerowego badania wzroku, zajmuje wygodną pozycję siedzącą naprzeciwko urządzenia. Musi on przez cały czas patrzeć w otwór w autorefraktometrze, gdzie będzie wyświetlać się niewielki przedmiot w oddali. W tym czasie urządzenie przez układ oka przepuści wiązkę promieni podczerwonych, które ulegają odbiciu na poszczególnych strukturach oka. Uzyskane wyniki są przeliczane przez specjalistyczne oprogramowanie i w ten sposób otrzymuje się wartość refrakcji w każdym oku. Komputerowe badanie należy wykonać osobno dla każdego oka. Nie trzeba się jednak obawiać – w Sferaoczu.pl diagnostyka komputerowa zajmuje zaledwie kilka sekund.

Czy na podstawie wyników komputerowego badania wzroku można dobrać okulary?

Komputerowe badanie wzroku jest niezwykle popularnym testem diagnostycznym. Szybkie, poglądowe i bezbolesne pomaga w określeniu wady wzroku. Wiele osób na jego podstawie kupuje też okulary lub soczewki kontaktowe. Eksperci w zakresie okulistyki są jednak zgodni co do tego, że na podstawie wyników komputerowego badania wzroku nie należy dobierać soczewek korekcyjnych. Otrzymane wyniki należy traktować jedynie orientacyjnie jako te przybliżone i wstępne. Nie oznacza to jednak, że z diagnostyki komputerowej można zrezygnować. W sferaoczu.pl jest ona pierwszym etapem doboru soczewek okularowych  – znacznie go przyspiesza oraz ułatwia. Dalszymi krokami w doborze okularów korekcyjnych jest konsultacja okulistyczna obejmująca zarówno wywiad medyczny, jak i badanie kompleksowe przeprowadzone za pomocą nowoczesnego urządzenia i.Profiler.

Ile kosztuje komputerowe badanie wzroku?

Koszt komputerowego badania wzroku uzależniony jest od miejsca, w którym się go przeprowadza. Z wyższymi cenami liczyć muszą się mieszkańcy dużych miast. Najdrożej jest w stolicy, taniej w mniejszych miastach wojewódzkich oraz na prowincji. W Lublinie na komputerowe badanie wzroku w atrakcyjnej cenie zaprasza salon optyczny Sferaoczu.pl