Prostokątny, okrągły czy owalny? Sprawdź, jak dobrać okulary do kształtu twarzy | Sfera Oczu
Wybór odpowiednich okularów do kształtu twarzy

Prostokątny, okrągły czy owalny? Sprawdź, jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Okulary to coś więcej niż tylko przedmiot poprawiający widzenie. Mają one status modnego gadżetu, który podkreśla urodę, dopełnia styl i pomaga urozmaicić wizerunek. Takie postrzeganie i traktowanie okularów jest efektem szerokiej oferty opraw. Znaleźć można okrągłe, kwadratowe, prostokątne kształty z szerokimi i wąskimi ramkami. Możliwości wyboru jest zatem co niemiara. Aby jednak w okularach wyglądać korzystnie i czuć się komfortowo, konieczne jest dobranie odpowiednich opraw. Jak je dopasować do kształtu twarzy?

Jak określić kształt twarzy?

Pierwszym krokiem w doborze okularów (niezależnie od tego, czy mają być to okulary korekcyjne, czy przeciwsłoneczne), jest określenie własnego kształtu twarzy. Można to zrobić na własną rękę, korzystając z poniższej instrukcji lub odwiedzić salon optyczny, gdzie pomoże w tym specjalista. Korzystając z tego drugiego rozwiązania, można być pewnym, że okulary zostaną idealnie dopasowane.

Decydując się natomiast na samodzielne określenie kształtu twarzy, trzeba stanąć prosto przed lustrem, odgarnąć włosy do tyłu i obrysować np. szminką na lustrze kontur twarzy. Oglądając obrys, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak najszersza część buzi (kości policzkowe, skroniowe, szczęka), kształt podbródka, wysokość czoła, wysokość i szerokość twarzy. Następnie te parametry porównuje się z cechami charakterystycznymi kształtów twarzy, czyli owalnej, okrągłej, kwadratowej, trójkątnej, podłużnej. Kształt naszej twarzy to ten, którego najwięcej cech charakterystycznych posiadamy.

Okulary do twarzy owalnej

Twarz owalną poznać można po zaokrąglonym, podłużnym podbródku, wysokim czole i szerokiej linii kości policzkowych. Dobór okularów do buzi owalnej uważa się za najłatwiejszy. Takie rysy sprawiają, że praktycznie wszystkie oprawki będą prezentować się w sposób elegancki. Za najkorzystniejsze uważa się te okrągłe, natomiast najmniej polecane są te, które są węższe niż najszersze miejsce twarzy.

Okulary do twarzy okrągłej

Twarz okrągła charakteryzuje się zbliżoną proporcją między długością i szerokością. Ma ona też zaokrągloną brodę, uwydatnione policzki i niskie czoło. Najszerszą częścią buzi są kości policzkowe. Oprawki pasujące do tego typu urody to takie, które wizualnie mogą wydłużyć  rysy twarzy. Mogą to być okulary kwadratowe, prostokątne o klasycznym kształcie i wykonane z grubszego materiału. Osoby o twarzy okrągłej unikać powinny natomiast opraw okrągłych, które tylko podkreślą kształt buzi.

Okulary do twarzy kwadratowej

Cechy charakterystyczne dla twarzy kwadratowej to wyraziste i kanciaste rysy. Przejawiają się one dość szerokim czołem i podbródkiem, a także zbliżoną wysokością i szerokością twarzy. Cechą wyróżniającą twarz kwadratową jest też mocno zarysowana linia podbródka, policzków i skroni. Idealne oprawki to te, które złagodzą wyraz twarzy. Taką funkcję pełnią okulary z zaokrąglonymi ramkami, z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem, o kociej formie lub tzw. pilotki. Unikać należy natomiast opraw kanciastych o mocno geometrycznych kształtach.

Okulary do twarzy trójkątnej

Twarz trójkątna nazywana jest też tą w kształcie serca. Wyróżnia się szerokim czołem, które zwęża się do bardzo wąskiego podbródka. Ten typ twarzy poznać można też po dość wysoko umiejscowionych i zarysowanych kościach policzkowych. Okulary powinny zbalansować te dysproporcje w szerokościach. Z tego zadania doskonale wywiążą się modele z delikatną obwódką lub bez ramek. Przy twarzy trójkątnej można też nosić okulary owalne lub okrągłe. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinny być one zakładane zbyt wysoko. W salonie Sferaoczu.pl radzimy przy twarzy w kształcie serca unikać oprawek o ostrych kształtach, które uwypuklają rysy twarzy, a także tych z prostymi i masywnymi ramkami oraz podkreśloną linią brwi.

Okulary do twarzy podłużnej

Pionowa linia podbródka, policzków i skroni, a także wysokie czoło to charakterystyczne cechy twarzy podłużnej. Dobór okularów do tego typu buzi ma na celu delikatnie skrócić twarz. Najlepiej nadają się do tego oprawki owalne, o kocim kształcie lub szerokie prostokątne. Nasz salon optyczny odradza natomiast sięganie po modele małe i wąskie oraz idealnie okrągłe typu “lenonki”.

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu