Technologie optyczne wykorzystywane przy tworzeniu okularów | Sfera Oczu

Technologie optyczne wykorzystywane przy tworzeniu okularów

Rozwój optyki nie byłby możliwy, gdyby nie ciągły postęp technologiczny w wielu innych branżach (jak np. mechanika precyzyjna, automatyka, elektronika, chemia czy inżynieria materiałowa). Zastosowanie najnowszych osiągnięć z tych dziedzin w optyce pozwala wytwarzać coraz bardziej zaawansowane technologicznie (a zarazem coraz bardziej precyzyjne i innowacyjne) soczewki okularowe czy kontaktowe.

Chcemy dziś przybliżyć kilka zaawansowanych technologii od znanej na całym świecie marki ZEISS. Dzięki nim dobór okularów do potrzeb i oczekiwań danej osoby staje się znacznie prostszy. Nasz salon optyczny wykorzystuje te technologie każdego dnia, co pozwala nam tworzyć okulary idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego z klientów odwiedzających SferęOczu.

Precision – precyzyjna diagnostyka to perfekcyjny dobór okularów

Znana powszechnie prawda, że każdy człowiek jest inny, w optyce nabiera nowego wymiaru. To właśnie ze względu na ten z pozoru oczywisty fakt, stworzenie okularów optymalnie dobranych do potrzeb i oczekiwań konkretnej osoby, wymaga zebrania ogromnej ilości informacji o jej wzroku. Za taką analizę w naszym salonie optycznym, odpowiedzialne jest urządzenie ZEISS i.Profiler. Przeznaczone jest ono do wieloaspektowej, drobiazgowej i niezwykle precyzyjnej diagnostyki oczu w oparciu o pomiar w 1500 punktach źrenicy rozszerzonej do 7 mm.

W ciągu zaledwie 60 sekund i.Profiler wykonuje analizę siatkówki oraz topografii rogówki badanej osoby, tworząc szczegółowy profil widzenia i prezentując go w wysokiej rozdzielczości w postaci graficznej dla każdego oka oddzielnie. Dzięki temu lekarz okulista bądź optometrysta analizujący profil widzenia może precyzyjnie określić wadę wzroku pacjenta i dobrać właściwą korekcję.

Technologia DriveSafe, czyli soczewki progresywne do jazdy samochodem

Dobry wzrok jest jednym z ważniejszych wymagań, jakie stawia się każdemu kierowcy – bez niego nie ma mowy o bezpiecznej jeździe, szczególnie w kiepskich warunkach pogodowych czy przy ograniczonej widoczności. Prowadzenie pojazdu samo w sobie jest czynnością męczącą dla wzroku, a jedną z najbardziej problematycznych pór dnia dla każdego kierowcy jest zmierzch, gdy naturalne warunki oświetleniowe nawet przy sprzyjającej pogodzie są wyjątkowo niekorzystne dla ludzkiego oka.

Chcąc pomóc kierowcom, specjaliści ZEISS opracowali unikalną technologię DriveSafe. Zapewnia ona wyraźniejsze widzenie w trudnych warunkach oświetleniowych, redukując jednocześnie uciążliwe refleksy świetlne (np. z mokrej ulicy). W efekcie kierowca korzystający z soczewek ZEISS DriveSafe może szybciej i precyzyjniej ocenić odległość, widząc wyraźnie bieżącą sytuację na drodze – nawet wtedy, gdy jedzie we mgle czy w silnym deszczu.

Zindywidualizowane soczewki okularowe z technologią i.Scription – doskonałe widzenie o zmierzchu i w nocy

Jak już przed chwilą wspominaliśmy, zmierzch jest porą wyjątkowo niesprzyjającą dla ludzkiego oka. Warunki oświetleniowe są już wtedy na tyle słabe, że źrenica znacznie się rozszerza, co skutkuje niemal całkowitym zanikiem głębi ostrości i szybszym zmęczeniem oczu z powodu niskiego kontrastu oraz odblasków (refleksów) światła.

Technologia i.Scription jest w stanie zniwelować te dokuczliwe problemy. Aby jednak do tego doszło, niezbędne jest wykonanie badania wzroku z użyciem komputerowo wspomaganego systemu pomiarowego ZEISS i.Profiler. Pomiar jest dokonywany również przy rozszerzonych źrenicach osoby badanej, co pozwala prawidłowo rozpoznać zarówno podstawowe wady wzroku, jak i aberracje wyższego rzędu, mające największy wpływ na widzenie o zmierzchu i w nocy.

Soczewki do korzystania z urządzeń cyfrowych ZEISS Digital

Statystycznie rzecz biorąc każdego dnia przeciętny człowiek spędza ok. 5 godzin wpatrując się w ekrany urządzeń elektronicznych – laptopów, smartfonów, telewizorów itp. To naprawdę sporo i wszystko wskazuje na to, że ten czas w najbliższej przyszłości będzie się jeszcze wydłużał. Dla naszych oczu nie jest to dobra wiadomość.

Konieczność odczytywania tekstów pisanych małą czcionką i zmęczenie wynikające z wielokrotnego przenoszenia wzroku z przedmiotów blisko nas na znajdujące się dalej, to poważne obciążenie dla narządu wzroku. Może ono skutkować wystąpieniem tzw. syndromu widzenia komputerowego (CVS), którego objawami są m.in. częste bóle szyi i głowy, pieczenie oczu oraz szybkie zmęczenie wzroku.

Soczewki ZEISS Digital zostały opracowane z myślą o wszystkich tych, którzy nie mogą się obyć bez ekranów urządzeń elektronicznych w ciągu dnia. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja soczewek Digital i wyposażenie ich w filtr światła niebieskiego odciąża mięśnie oka – zwłaszcza mięsień rzęskowy, odpowiedzialny za szybkie przenoszenie wzroku pomiędzy dalą a bliżą. W efekcie soczewki te redukują zmęczenie oczu i poprawiają komfort korzystania z urządzeń elektronicznych.

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu