Zobacz świat bez wad!

Optician’s salon SferaOczu.pl4a Lipowa Street, Lublin

Professional optician’s salon in the city center!
The only salon in Lublin with the title of ZEISS Vision Expert.
Comprehensive eye tests and selection the appropriate individual eye correction.

81 759 29 29 730 037 474 Book an Eye Test

Your eyes deserve special treatment

Eye examination using innovative equipment

Correctselection of glasses or contact lenses is a real chance to correct the existing eye defect. We offer all types of preventive and special eye examinations of adults and children using modern professional equipment.

I.PROFILER ® - Specialized ophthalmological examination

I.Profiler is an innovative device that allows to provide a detailed ophthalmological eye test ophthalmological eye test. in just 60 seconds. The obtained data allow us to accurately assess the vision defect and create an individual eye profile for each of our clients. That's why we create personalized and carefully selected eyeglasses with ZEISS PRO technology, which provides better contrast and color vision and improves night vision clarity.

Book an Eye Test
Professional team

Our specialists are experienced specialists who constantly improve their qualifications and participate in industry courses, congresses and conferences. Thanks to this, we provide our customers with professional care at the highest level.

Global trends

We are open to technological innovations, are not afraid of challenges and constantly follow the latest trends in the optical industry in the world, which allows us to meet the expectations of our customers.

Friendly atmosphere

The well-being of our customers is as important to us as their vision, so we approach each one individually and with full attention. Therefore, you can count on friendly, professional service and an assortment selected according to the latest fashion trends from around the world.

We support our city

The optics salon is open to residents and guests of Lublin

Rodzina 3 Plus
okulista lublin

Strefa 60+
optometrysta lublin

Za-kontaktowani
optyk lublin

UMCS Alumni
Absolwent

Choose proven quality

The latest optical technologies

ZEISS DRIVE SAFE
ZEISS IPROFILER®
Visit Us

We invite you to a virtual tour of the SferaOczu.pl

Customer-friendly optical salon

 • 1350

  Eyewear models

 • 40

  Different brands

 • 3703

  Eye tests conducted

 • 6

  Years of experience

From the very beginning of our existence, we focus on an individual approach to the client and the highest quality of service both in the field of vision testing, selection of lences, glasses and frames. Therefore, in our salon, you will not only be able to professionally check your vision, but also choose frames in such a way that they perfectly complement your image and style.

Our offer is a carefully selected shapes and colors - from classic to unusual. The offer is constantly updated to meet the latest fashion trends. We are happy to cooperate with many respected and popular polish and worldwide brands.

We want everyone to feel special in our space, so the atmosphere is extremely important to us. Welcome!

Book an Eye Test
Przemiła obsługa

Jestem w szoku, tam jest tak przemiła obsługa, która mi pokazała chyba WSZYSTKIE oprawki i przede wszystkim bardzo szczera i wychodząc stamtąd w okularach jestem przez wszystkich zachwalana. Rewelacja!

Opinia od Katarzyna Zięba
Wspaniały salon

Nigdzie nie spotkalam się z tak miłą i profesjonalną obsługą. To niewiarygodne w jaki sposób dobierają oprawki do urody klienta. Sądzę że każdy kto tu trafi wyjdzie zadowolony, A jeżeli nawet nie dojdzie do zakupu Panie nadal są mile i zapraszają ponownie nie strojąc min i fochów. ...więcej... Ja osobiście nie wybrałam oprawki, ale poczekam na nową dostawę i tu powrócę.

Opinia od Iwona Zychowicz
Okulista z najwyższej półki

Zdecydowanie polecam zakład i stwierdzam, że Panie pracujące w nim to FACHOWCY posiadają ogromną wiedzę, są bardzo dobrze przygotowane by udzielić szczegółowych odpowiedzi na wszystkie pytania związane z towarem, a ich podejście do klienta od początku stwarza wrażenie jakbyśmy się znali ...więcej... i żyli na bardzo dobrej stopie koleżeńskiej (do pracodawcy macie najlepszą załogę, pozazdrościć i dbajcie o Nie). Następnym razem na pewno do nich powrócę, lekarz okulista z najwyższej półki przepisał mi receptę i jak się okazało machnął się na jednym oku o 1 dioptrie, byłem zły gdyż okulary są z wyższej półki i tu podejście Pań jest wprost nie ocenione nie zostawiły, a pomogły i to bardzo, nauczka dla innych jeżeli nawet macie receptę od swojego okulisty dajcie w salonie sprawdzić sobie wzrok jeszcze raz (mają najlepszy sprzęt w Lublinie), a unikniecie nie potrzebnych komplikacji. Pełen profesjonalizm, polecam, a Paniom jeszcze raz bardzo dziękuję.

Opinia od Piotr Codogni
Super optyk z pomocną obsługą

Polecam! Super optyk z bardzo pomocną obsługą! Zawsze miałam problemy z wyborem okularów, ale tutaj Pani która mi pomagała była bardzo cierpliwa i pokazała mi wszystkie oprawki, które uważała, że mogą mi się spodobać, wiec wyszłam jako szczęśliwa posiadaczka nowych okularów ;) ...więcej... Badanie przeprowadzone bardzo profesjonalnie, uzyskałam odpowiedzi na wszystkie moje pytania, dostałam też za darmo do wypróbowania jednodniowe soczewki kontaktowe, które zmieniły całkowicie moją opinię o soczewkach!! Na pewno będę wracać i pewnie zamawiać soczewki, bo jak porównywałam cenowo to tutaj jest dużo taniej w innych optykach A i pierwszy raz byłam w czasie akcji, które widzę, że organizują co jakiś czas, wstawiam zdj

Opinia od Emilia Bartosik
Wide choice - your eyes are worth it

Choose eyewear from branded manufacturers

Okulary Dolce Gabbana
Okulary Versace
Okulary Vogue
Okulary Guess
Okularzy Emporio Armani
Okulary Tomy Hilfiger
Okulary Ray Ban
Okulary Gucci
Help in choosing glasses