Czym jest astygmatyzm i jak się go koryguje? | Sfera Oczu
czym jest astygmatyzm

Czym jest astygmatyzm i jak się go koryguje?

Astygmatyzm, znany również jako niezborność, jest jednym z częściej rozpoznawanych problemów ze wzrokiem, który może występować u osób w różnym wieku, włączając w to dzieci. Ta wada wzroku sprawia, że obraz staje się nieostry, często zniekształcony lub zamazany, co może istotnie wpływać na codzienne funkcjonowanie i wymaga korzystania z okularów bądź soczewek kontaktowych. 

Czym jest astygmatyzm?

Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowy kształt rogówki lub soczewki wewnątrz oka. Zamiast mieć kształt symetrycznej kuli, rogówka lub soczewka mają kształt podobny do piłki rugby, co sprawia, że światło nie jest poprawnie ogniskowane na siatkówce. Im wyższy jest astygmatyzm, tym bardziej kształt rogówki odbiega od kulistego. W takiej sytuacji często mamy do czynienia nie tylko z wadą wzroku, lecz również z chorobą zwaną stożkiem rogówki.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Polega on na tym, że układ optyczny oka nie jest w stanie stworzyć punktowego obrazu na siatkówce ze względu na występowanie różnic mocy dla różnych przekrojów układu optycznego oka. Astygmatyzm oka jest wadą refrakcji, co oznacza, że obserwowany punkt tworzy na siatkówce obraz nie punktowy. Większość przypadków astygmatyzmu to astygmatyzm regularny, w którym przekroje o największej i najmniejszej mocy optycznej są położone prostopadle względem siebie.

Przyczyny astygmatyzmu są różne – może on być wrodzony, spowodowany chorobami lub być spowodowany przez uraz oka. Badania pokazały, że na astygmatyzm mają wpływ również czynniki genetyczne i może on być dziedziczny. 

Zazwyczaj nie jest on izolowaną wadą wzroku. Często współwystępuje z nim krótkowzroczność lub dalekowzroczność, czyli inne wady refrakcji.

Objawy astygmatyzmu

Tak jak w przypadku innych wad osoba z astygmatyzmem ma problemy z ostrym i wyraźnym widzeniem. Typowymi objawami astygmatyzmu jest to, że widziany obraz jest rozmyty i zniekształcony. Astygmatyzm to wada, która powoduje trudności z ostrością widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka, zmęczenie oczu, bóle głowy oraz problem z widzeniem w nocy. Oprócz tego osoba z astygmatyzmem ma problem z widzeniem prostych znaków jako krzywizn, np. niektóre linie wydają się załamane. Osoby cierpiące na astygmatyzm często nie są świadome, że ich widzenie może być lepsze, dopóki nie zostaną zdiagnozowane i odpowiednio leczone.

Leczenie astygmatyzmu – soczewki cylindryczne

Najczęstszą metodą korekcji astygmatyzmu są soczewki cylindryczne, zarówno w okularach, jak i w soczewkach kontaktowych. Soczewki te mają specjalnie zaprojektowaną powierzchnię, która kompensuje nierównomierną krzywiznę rogówki lub soczewki, umożliwiając skupienie światła na siatkówce w sposób optymalny. W zależności od stopnia i rodzaju astygmatyzmu optometrysta dobiera odpowiednią moc soczewek cylindrycznych. Jeśli masz astygmatyzm i szukasz dobrych okularów lub soczewek zapraszamy do naszego salonu optycznego. Nasi specjaliści pomogą CI wybrać idealne rozwiązanie. 

Czy można trwale wyleczyć astygmatyzm?

Chociaż stosowanie soczewek cylindrycznych efektywnie koryguje astygmatyzm, nie leczy go trwale. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie procedur chirurgicznych, takich jak LASIK, które mogą trwale zmienić kształt rogówki i w efekcie poprawić widzenie. Decyzja o zabiegu zależy od wielu czynników, w tym od stopnia wady, ogólnego stanu zdrowia oczu oraz indywidualnych preferencji pacjenta.

Podsumowanie

Astygmatyzm jest powszechną wadą wzroku, która może znacznie wpłynąć na jakość życia. Na szczęście, dzięki odpowiednio dobranym soczewkom cylindrycznym lub procedurom chirurgicznym, większość osób cierpiących na tę wadę może cieszyć się lepszym widzeniem. Ważne jest, aby osoby podejrzewające u siebie astygmatyzm, skonsultowały się z okulistą lub optometrystą, aby przeprowadzić dokładną diagnozę i dobrać odpowiednie metody korekcji.

Szukasz dobrych okularów na astygmatyzm? Zapraszamy do naszego salonu optycznego Sfera Oczu. Jeśli chcesz również umówić się na kompleksowe badanie wzroku w naszym salonie optycznym, skorzystaj możliwości umówienia się na wizyty!