Okulista czy Optometrysta: do kogo się zapisać na badanie wzroku?  | Sfera Oczu

Okulista czy Optometrysta: do kogo się zapisać na badanie wzroku? 

Często umawiając wizytę w salonie optycznym, zastanawiamy się do jakiego specjalisty się zapisać. W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Kim jest optometrysta? 

Optometrysta, zarówno jak i okulista, reprezentuje  zawód medyczny. Specjalizuje się  w zakresie badań pod kątem refrakcji: ustala czy pacjent ma wadę wzroku oraz wyjaśnia jakiej korekcji potrzebuje. Poza tym optometrysta:

  • pomaga w nauce aplikacji soczewek kontaktowych. 
  • udziela pacjentom porad z zakresu ćwiczenia oczu
  • w trakcie badania wzroku korzysta ze specjalnego sprzętu do pomiarów ostrości widzenia, ciśnienia wewnątrzgałkowego, swobody widzenia itp.
  • wystawia receptę, na podstawie której może dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe albo przekazać taką receptę optykowi w tym samym celu. 

 Jeśli odczuwasz, że obraz jest nieostry, rozmazany, jakość widzenia uległa zmianie, a noszenie dotychczasowych okularów sprawia Ci dyskomfort, to warto umówić się na profilaktyczne badanie wzroku do optometrysty. Na kompleksowe badanie wzroku do wykwalifikowanych specjalistów zaprasza salon optyczny Sfera Oczu w Lublinie. 

Po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie oraz pełnym badaniu wzroku, w razie potrzeby optometrysta może skierować pacjenta na diagnostykę i/lub leczenie chorób oczu do lekarza okulisty, gdyż nie należy to do zakresu kompetencji optometrysty. 

Kiedy powinniśmy umówić się do lekarza okulisty?

Lekarz-okulista specjalizuje się w zakresie chorób związanych z narządem wzroku. Ma on prawo:

  • zalecać leki;
  • diagnozować, operować choroby oczu; 
  • decydować o przebiegu działań terapeutycznych;
  • przeprowadzać różne zabiegi na gałce ocznej;

Okulista również może przeprowadzić badanie wzroku w celu ustalenia wady. Lecz badanie takie czy też dobór soczewek kontaktowych nie wymaga wizyty u okulisty. W tym celu lekarz okulista może skierować pacjenta do dobrego optometrysty. A więc do okulisty należy się umówić, jeżeli występują dolegliwości związane z chorobami oczu. Do najczęściej spotykanych chorób oczu możemy m.in. odnieść zapalenie rogówki (tęczówki/twardówki), zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra, zaćma. Natomiast na profilaktyczne badanie wzroku również można się zapisać do okulisty 🙂 Chroń swój wzrok – badaj się regularnie! 

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu