Czym są okulary progresywne? – jak działają i kiedy warto je kupić
czym są okulary progresywne

Czym są okulary progresywne? – jak działają i kiedy warto je kupić

Z biegiem lat coraz więcej osób zaczyna doświadczać problemów związanych ze wzrokiem. W związku z tym wybór odpowiednich soczewek okularowych ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Jednym z rozwiązań są okulary progresywne które mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy zarówno z postrzeganiem dali, jak i bliży. Jak działa takie rozwiązanie? U kogo się sprawdzi? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są okulary progresywne i jak działają? 

Okulary progresywne to specjalnie zaprojektowane soczewki, umożliwiające noszącemu wyraźne widzenie w różnych odległościach bez ciągłej zmiany okularów. Skonstruowane są w taki sposób, że górną częścią szkła patrzymy na dalekie odległości, natomiast dolna część soczewki umożliwia swobodną pracę z bliska. Z kolei środkowy obszar zwany obszarem pośrednim to miejsce stopniowego przejścia między korekcją dali a korekcją bliży. W tym miejscu moc soczewki łagodnie się zmienia umożliwiając dostosowanie widoczności do odległości pośrednich jak np. praca przy komputerze.

Zalety i wady noszenia okularów progresywnych.

Główną zaletą okularów progresywnych jest niezaprzeczalny komfort, jaki oferują osobie, która je nosi. Są one praktycznym rozwiązaniem, łączącym w sobie funkcjonalność kilku par okularów, dzięki czemu można wygodnie prowadzić auto, czytać oraz pracować przed komputerem, bez ciągłej konieczności zmiany okularów. Charakterystyczną cechą okularów progresywnych jest możliwość ich personalizacji, czyli dostosowanie do indywidualnych potrzeb wzrokowych użytkownika. Ponadto chronią nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV i światłem niebieskim co jest szczególnie ważne podczas pracy w sztucznym oświetleniu czy korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Cena takich soczewek może być wyższa od podstawowych okularów, aczkolwiek inwestycja w tego rodzaju szkła może być korzystnym rozwiązaniem niż posiadanie kilku par. 

Szkła progresywne – dla kogo ?

Progresywne okulary korekcyjne są odpowiednie dla osób po 40 roku życia, u których zaczyna pojawiać się problem w widzeniu z bliskich odległości jak i u osób, które regularnie korzystają z okularów. Są one skuteczne przy różnych rodzajach wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. 

Rodzaje okularów progresywnych.

Okulary progresywne można podzielić na kilka kategori w zalezności od ich konstrukcji i szerokości pola widzenia. 

Adaptacja do soczewek progresywnych.

Okres adaptacji do okularów progresywnych może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od indywidualnych cech osoby noszącej okulary. Sam proces adaptacji do okularów progresywnych wymaga ich regularnego noszenia, bo tylko w taki sposób można się przyzwyczaić do tego typu konstrukcji i cieszyć się pełnym komfortem noszenia. Nie są one przeznaczone do sporadycznego użytku.

Zastanawiasz się, czy szkła progresywne będą dla Ciebie odpowiednie? Zapraszamy na badanie wzroku wykonywane przez specjalistę optometrystę, który dobierze optymalne soczewki, idealne do Twoich potrzeb!