Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? – Na co zwrócić uwagę?
jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Oczy dzieci są szczególnie wrażliwe na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest, aby chronić je okularami przeciwsłonecznymi. Ale jak wybrać idealną parę dla dziecka? Na co warto zwrócić uwagę, by znaleźć okulary, które będą dla niego wygodne i bezpieczne? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. 

Dlaczego warto chronić oczy dzieci?

Nie tylko nasza skóra wymaga ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV. Równie ważne jest zabezpieczenie oczu, a w szczególności oczu dzieci, które są nawet trzykrotnie bardziej podatne na negatywne skutki promieniowania ultrafioletowego. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. 

1. Filtr UV to podstawa

Najważniejszym elementem okularów przeciwsłonecznych dla dzieci jest filtr UV. Powinien on chronić przed promieniowaniem UVA i UVB w 100%. Dlatego przede wszystkim szukaj okularów z oznaczeniem UV400 lub CE 100%UV. Jeśli chodzi o stopień zaciemnienia soczewek, to dla dzieci poleca się kategorię 3, czyli redukcję światła o ok. 82-92%. 

2. Odpowiedni rozmiar

Okulary powinny dobrze przylegać do twarzy dziecka, ale nie uciskać. Ważne, aby oprawki nie były zbyt szerokie ani zbyt wąskie. Należy brać pod uwagę, że dziecko cały czas rośnie, dlatego jedne oprawki mogą nawet w przeciągu roku zacząć uciskać. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się modele z elastycznymi zausznikami, które dopasowują się do kształtu głowy.

3. Wytrzymałe materiały

Dzieci są wyjątkowo aktywne, dlatego okulary przeciwsłoneczne powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów. Oprawki z plastiku lub silikonu z jednej strony są lekkie i odporne na uszkodzenia a z drugiej zapewniają właściwe bezpieczeństwo. 

4. Kolorowe oprawki – daj dziecku wybór

Wybierając okulary, warto dać dziecku możliwość wyboru. Kiedy maluch samodzielnie zdecyduje się na określony model, który wpadnie mu w oko, jest większa szansa, że będzie je nosił. 

Dając dziecku swobodę w wyborze, nie tylko wspierasz jego poczucie niezależności, ale również budujesz pozytywne nastawienie do konieczności korzystania z okularów, co jest istotne dla zachowania zdrowia wzroku.

Okulary słoneczne dla dzieci z pewno źródła – dlaczego to ważne?

Istotne jest wybranie okularów przeciwsłonecznych z zaufanych źródeł, najlepiej w renomowanych salonach optycznych. Używanie okularów, które nie są wyposażone w odpowiednie filtry, mogą zadziałać z odwrotnym skutkiem.

Przyciemnione szkła prowadzą do rozszerzenia źrenic, co z kolei pozwala na przenikanie większej ilości światła i szkodliwych promieni do wnętrza oka. Musisz wiedzieć, że korzystanie z okularów niskiej jakości może być bardziej szkodliwe niż ich brak. Dodatkowo niska jakość soczewek przeciwsłonecznych może wpływać na komfort widzenia, powodując zniekształcenia obrazu.

Szukasz dobrych okularów dla dziecka? Zapraszamy do naszego salonu optycznego Sfera Oczu. Jeśli chcesz również umówić się na kompleksowe badanie wzroku dziecka w naszym salonie optycznym. Skorzystaj możliwości umówienia się na wizytę !