Jak dbać o wzrok? 10 sposobów jak samemu dbać o oczy
jak dbać o wzrok

Jak dbać o wzrok? 10 sposobów jak samemu dbać o oczy

W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas spędza wiele godzin przed ekranem komputera lub telefonu. Oczy są naszym oknem na świat, dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich zdrowie i kondycję. Oto 10 sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci cieszyć się dobrym wzrokiem. Jak dbać o wzrok? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

Co wpływa negatywnie na nasz wzrok?

Nasze oczy codzienne narażone są na wiele różnych negatywnych czynników. Poniżej przedstawiamy te, najczęściej występujące:

  • Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych – długotrwałe patrzenie na ekran smartfonu, komputera lub telewizora powoduje zmęczenie oczu, a także może prowadzić do rozwoju krótkowzroczności.
  • Promieniowanie UV – nadmierne promienie słoneczne uszkadzają rogówkę, soczewkę i siatkówkę oka.
  • Zanieczyszczenie powietrza – pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia powietrza mogą podrażniać oczy i powodować ich zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie.
  • Suche powietrze – klimatyzacja, ogrzewanie centralne oraz dym papierosowy mogą wysuszać oczy, co prowadzi do ich podrażnienia i pogorszenia komfortu widzenia.
  • Nieodpowiednia dieta – niedobór witamin A, C i E oraz kwasów omega-3 może negatywnie wpływać na wzrok.
  • Choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i niektóre choroby autoimmunologiczne mogą prowadzić do uszkodzenia oczu.
  • Niewłaściwa korekcja wzroku – brak okularów lub soczewek kontaktowych u osób z wadami wzroku może prowadzić do pogorszenia ostrości widzenia.

Jak dbać o wzrok?

Poniżej przedstawiamy 10 sprawdzonych sposobów, które powiedzą Ci jak dbać o wzrok.

1. Chroń oczy przed UV – noś okulary przeciwsłoneczne

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do szeregu problemów ze wzrokiem, takich jak zaćma czy uszkodzenia siatkówki. Noszenie okularów przeciwsłonecznych ze 100% ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB to podstawowy sposób, aby chronić oczy przed szkodliwym działaniem słońca.

2. Jak zadbać o wzrok? Regularnie odwiedzaj okulistę

Rutynowe wizyty u okulisty nie tylko pozwalają wykryć ewentualne wady wzroku i dobierać odpowiednią korekcję, ale także są okazją do sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia oczu i wczesnego wykrycia chorób, które mogą przebiegać bezobjawowo. Wady wzroku możesz wykryć również podczas wizyty u optometrysty. Chcesz zapisać się na badanie? Zapraszamy – badanie wzroku

3. Dbaj o prawidłową higienę oczu 

Dbanie o higienę oczu, w tym regularne mycie rąk przed ich dotykaniem, a także stosowanie czystych i bezpiecznych produktów do pielęgnacji wokół oczu jak i samej gałki ocznej, jest kluczowe w zapobieganiu infekcjom i podrażnieniom.

4. Dbaj o prawidłową dietę bogatą w luteinę, cholinę i witaminę A, C, E

Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak luteina, cholina, witamina A, kwasy omega-3, cynk oraz witaminy C i E, wspiera zdrowie oczu i może opóźnić rozwój chorób oczu. Warzywa, owoce, orzechy i ryby powinny być stałym elementem Twojego jadłospisu. Niedobór tych witamin może powodować spadek nawilżenia oka oraz prowadzić do tzw. kurzej ślepoty, a także zwiększać ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Oprócz tego dobrze jeśli będzie uprawiać sport, który poprawi ukrwienie narządu wzroku. 

5. Jeśli masz wadę wzroku skoryguj ją

Brak korekcji wady wzroku lub niewłaściwie dobrane okulary mogą prowadzić do jej pogłębiania się. Regularne kontrolowanie wzroku i stosowanie odpowiedniej korekcji jest niezbędne dla zachowania dobrego widzenia.

6. Zadbaj o redukcję światła niebieskiego pracując przed komputerem

Długotrwała praca przed komputerem i ekspozycja na światło niebieskie mogą przyczyniać się do zmęczenia oczu. Stosowanie filtrów światła niebieskiego, odpowiednia ergonomia miejsca pracy oraz regularne robienie przerw od patrzenia w monitor mogą pomóc zminimalizować te efekty. W tym przypadku możesz wybrać np. okulary tzw. zerówki z filtrem światła niebieskiego. Lub zmniejszyć ilość światła niebieskiego w ustawieniach ekranu.

7. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe rób to zgodnie z zaleceniami

Niewłaściwe noszenie soczewek kontaktowych może prowadzić do infekcji, podrażnień lub nawet uszkodzenia oczu. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń specjalisty i regularnie kontrolować stan oczu.

8. Staraj się dużo mrugać

Mruganie jest naturalnym sposobem na nawilżenie oczu i zapobieganie ich suchości. Jest to szczególnie ważne podczas długotrwałej pracy przed ekranem. Regularne mruganie pomaga utrzymać zdrowie delikatnej powierzchni oka.

9. Wykonuj ćwiczenia oczu

Regularne ćwiczenia oczu, zwłaszcza podczas pracy przy komputerze, mogą pomóc zmniejszyć napięcie i zmęczenie oczu. Technika 20-20-20 (co 20 minut patrz na obiekt oddalony o 2 metry na 20 sekund) to prosty sposób na zmniejszenie obciążenia wzroku. Zamiana akomodacji poprzez patrzenia w punkty o różnej odległości pozwala oczom odpocząć i zachować dobrą kondycję. 

10. Jeśli chcesz dbać o oczy odstaw używki

Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu mogą negatywnie wpływać na zdrowie oczu, przyczyniając się do rozwoju chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. Odstawienie lub, chociaż ograniczenie używek to krok w kierunku lepszego zdrowia oczu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętaj, że kluczem do zachowania zdrowia narządu wzroku jest profilaktyka. Regularne kontrole, odpowiednia dieta, ochrona przed słońcem, a także higiena i ergonomia pracy to podstawowe elementy dbania o wzrok. Dbając o swoje oczy, dbasz o swoje zdrowie i jakość życia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Możesz zasięgnąć porady u optometrysty podczas badania wzroku. Na badanie możesz się zapisać tutaj – badanie wzroku.

Jak dbać o wzrok – podsumowanie 

Dbanie o oczy nie wymaga wielkich poświęceń, a jedynie wdrożenia kilku prostych nawyków do codziennej rutyny. Pamiętając o tych 10 zasadach, możesz znacząco przyczynić się do poprawy kondycji swojego wzroku i ogólnego stanu zdrowia oczu. Nie czekaj z działaniem – zacznij dbać o swoje oczy już dziś!