Jak zakładać soczewki kontaktowe? - poradnik krok po kroku | Sfera Oczu
Jak zakładać soczewki kontaktowe

Jak zakładać soczewki kontaktowe? – poradnik krok po kroku

Jedni nie wyobrażają sobie bez nich życia, inni panicznie się ich boją. Mowa tu oczywiście o soczewkach kontaktowych. Korzystanie z nich wydaje się być niezwykle wygodne i komfortowe jednak dla niektórych proces ich zakładania wydaje się dość skomplikowany. Aby rozwiać wasze wątpliwości, w tym artykule przyjrzymy się jak zakładać soczewki kontaktowe w bezpieczny i szybki sposób.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to cienkie, zaokrąglone kawałki silikonu lub innego materiału, które są umieszczane bezpośrednio na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię oka. Służą one do korygowania większości wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia. Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów, oferując użytkownikom wygodę i możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia bez ograniczeń, które mogą towarzyszyć tradycyjnym okularom.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Przed przystąpieniem do umieszczania soczewki na oku, konieczne jest przebycie kilku etapów. Istotnym aspektem jest pokonanie nieuzasadnionego lęku przed dotykiem w okolicy oka oraz włożeniem soczewki. Na początku wiele osób może odczuwać obawy, jednak zazwyczaj szybko uświadamiają sobie, że obawy były bezpodstawne. Po kilku dniach proces zakładania soczewek staje się prosty i intuicyjny. 

Krok 1: Umyj ręce

Przed przystąpieniem do zakładania soczewek, upewnij się, że twoje ręce są dokładnie umyte. Następnie dobrze je osusz. Użyj mydła antybakteryjnego i unikaj kremów lub lotionów, które mogą przenieść się na soczewki.

Krok 2: Sprawdź soczewki

Wyjmij soczewkę z pojemnika i sprawdź, czy nie jest uszkodzona oraz, czy jest odwrócona właściwą stroną. Soczewka powinna mieć kształt miseczki. Jeśli krawędzie soczewki wyginają się na zewnątrz, oznacza to, że się wywinęła. W takiej sytuacji delikatnie ją odwróć.

Krok 3: Zakładanie soczewki

Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego. Środkowym palcem tej samej ręki delikatnie odciągnij dolną powiekę. Używając wolnej ręki, unieś górną powiekę, aby uniknąć mrugania.

Krok 4: Umieszczenie soczewki na oku

Przytrzymując powieki, delikatnie umieść soczewkę na rogówce oka. Puść powieki i delikatnie mrugnij, aby soczewka mogła się właściwie ułożyć.

Krok 5: Kontrola

Sprawdź w lustrze, czy soczewka jest na środku oka i czy Cię nie uwiera. Jeśli soczewka jest niewłaściwie ułożona, delikatnie masuj powiekę, aż znajdzie się we właściwym miejscu i przestaniesz czuć dyskomfort.

Krok 6: Powtórz czynność

Powtórz proces dla drugiego oka. Pamiętaj, żeby zawsze zaczynać od tego samego oka, aby uniknąć pomyłek, szczególnie jeśli masz różne wady wzroku na każdym oku.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych

Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek, upewnij się, że twoje ręce są dokładnie umyte. Następnie dobrze je osusz. Aby zdjąć soczewkę, stań przed lustrem w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, spójrz w górę i dotknij dolnej krawędzi soczewki palcem wskazującym. Delikatnie zsuń soczewkę w dół do białej części oka, a następnie chwyć ją między kciukiem a palcem wskazującym i delikatnie ściśnij, aby ją zdjąć. Po zdjęciu soczewki oczyść ją odpowiednim płynem i umieść w czystym pojemniku na soczewki. Pamiętaj, aby włożyć je w odpowiednie miejsce, by nie pomylić prawej soczewki z lewą.

Jak założyć soczewki – bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zaleceń specjalisty dotyczących higieny i czasu noszenia soczewek. Regularne wizyty u specjalisty oraz dbałość o soczewki zapewnią komfort i zdrowie twoich oczu.

Szukasz dobrych soczewek kontaktowych? Zapraszamy do naszego salonu optycznego Sfera Oczu. Pamiętaj aby nosić soczewki kontaktowe powinieneś umówić się na kompleksowe badanie wzroku u specjalisty w naszym salonie. Skorzystaj możliwości umówienia się na wizytę!