Jak przygotować się do badania wzroku u optometrysty?
jak przygotować się do badania wzroku

Jak przygotować się do badania wzroku

Planowanie wizyty u okulisty czy optometrysty to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie oczu. Co prawda badanie okulistyczne nie wywołuje takich emocji jak choćby dentysta, ale czy to rutynowa kontrola, czy wizyta w związku z pojawieniem się niepokojących symptomów – warto wiedzieć, jak przygotować się do badania wzroku. 

Kiedy konieczne jest wizyta u okulisty lub optometrysty?

Badanie wzroku u okulisty lub optometrysty powinno się wykonać zawsze kiedy pojawiają się różnego rodzaju symptomy świadczące o wadzie wzroku. W takiej sytuacji wizyta u specjalisty staje się konieczna, by przywrócić poprawne widzenie. Powinieneś udać się na badanie jeśli zaobserwujesz u siebie:

  • problemy z ostrością widzenia,
  • trudności w czytaniu,
  • bóle głowy,
  • suchość lub nadmierne łzawienie oczu,
  • ból lub pieczenie oczu.

Pamiętaj, że nie należy ignorować żadnych objawów, gdyż mogą one wskazywać na rozwijające się problemy okulistyczne.

Jak często badać wzrok?

Regularne badania wzroku u osób, które nie noszą okularów, powinno być przeprowadzane co najmniej raz na dwa lata. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odpowiednio kontrolujesz swój wzrok. W przypadku gdy nosisz już okulary, warto wykonywać badanie częściej np. raz w roku. To samo dotyczy osób powyżej 40. roku życia, ze względu na zwiększone ryzyko chorób takich jak zaćma czy jaskra.

W przypadku dzieci pierwsza wizyta i badanie wzroku powinno odbyć się pomiędzy 2-3 rokiem życia zakładając, że nie ma przesłanek do wcześniejszej wizyty.

Wywiad z pacjentem i badanie

Jak wygląda wizyta i badanie ostrości wzroku? Początek badania okulistycznego u osób dorosłych to wywiad lekarski, podczas którego pacjent omawia przyczyny zgłoszenia się, niepokojące objawy, historię chorób oczu, doznane urazy czy przebyte operacje. Pytania mogą także odnosić się do zdrowia ogólnego – dotyczyć chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu itp. Ważne jest również poinformowanie lekarza o istniejących wadach wzroku.

Jak wygląda badanie i wizyta u optometrysty? 

Następnie przeprowadza się badanie obiektywne, które obejmuje ocenę stanu oczodołów, powiek, a także wielkości i mobilności gałek ocznych. Kolejnym krokiem jest komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia i refrakcji. W badaniu obiektywnym stosuje się metody takie jak refraktometria komputerowa oraz testy za pomocą tablicy Snellena. Popularnej tablicy, z której pacjenci odczytują różnej wielkości litery lub cyfry. 

Po wszystkim specjalista może postawić odpowiednią diagnozę. Jeśli w trakcie badania wykrył wadę wzroku, dobierze on odpowiednie okulary lub soczewki. Pamiętaj, że przychodząc na badanie do naszego salonu optycznego, możesz również skorzystać ze zniżki – przy zakupie kompletnych okularów. Chcesz umówić się na badanie? Możesz to zrobić na naszej stronie – Umów wizytę

Jak przygotować się do badania wzroku?

Skoro wiesz już, jak konkretnie wygląda procedura badania, przejdźmy do kwestii tytułowej, czyli jak się do niego przygotować. Zacznijmy od tego co warto wziąć ze sobą. Przede wszystkim warto zabrać swoje aktualne okulary, jeżeli takie się posiada. Można zabrać ze sobą również ostatnią receptę okularową. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zdejmij je przed badaniem i poinformuj o tym specjalistę. 

Ile trwa badanie wzroku?

Czas trwania wizyty może być różny, jednak przeciętnie wynosi od 10 do 30 minut. 

Optometryczne badanie wzroku – podsumowanie

Regularne badanie wzroku jest istotne dla zachowania zdrowia oczu. Pamiętaj o przygotowaniu się do wizyty, zabraniu niezbędnych dokumentów i wyników poprzednich badań. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Dbaj o swoje oczy – to one pozwalają Ci cieszyć się pięknem świata każdego dnia.