Czym są okulary fotochromowe? – zastosowanie i charakterystyka
czym są okulary fotochromatyczne

Czym są okulary fotochromowe?

Czym są okulary fotochromowe? To typ okularów, w których zamontowane soczewki reagują na natężenie promieniowania UV. W praktyce oznacza to, że ich poziom przyciemnienia dostosowany jest do intensywności nasłonecznienia. Na zewnątrz zabarwiają się mocniej, natomiast w pomieszczeniu następuje ich odbarwienie, zapewniając tym samym bardzo dobrą jakość widzenia. Dzięki takiej konstrukcji skutecznie chronią oczy przed konsekwencjami zbyt długiej ekspozycji na słońce.

Dalsza część artykułu wyjaśnia, na czym polega działanie okularów fotochromowych, wskazuje na ich zalety oraz przeznaczenie.

Jak działają okulary fotochromowe?

Mechanizm działania okularów fotochromowych opiera się na reakcji miliardów pigmentów fotochromowych zawartych w szkłach. W stanie spoczynku pigmenty te są ułożone tak, by przepuszczać światło. Kiedy na soczewki oddziałują promienie UV, pigmenty zmieniają swoje położenie, blokując przepływ światła, co skutkuje przyciemnieniem szkieł. Ten proces jest odwracalny – po ustaniu ekspozycji na UV, szkła powracają do swojego pierwotnego stanu. Podsumowując jest to proces dynamiczny i zachodzi zupełnie automatycznie w zależności od natężenia światła.

Jakie zalety mają okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe cieszą się niezwykle dużą popularnością. Nic w tym dziwnego skoro mają tyle zalet. Korzyści, które oferują to przede wszystkim:

  • Ochrona przed promieniowaniem UV przez cały rok
  • Adaptacja do warunków oświetleniowych
  • Oszczędność, ponieważ nie trzeba inwestować w dodatkowe okulary przeciwsłoneczne
  • Wygoda i praktyczność, ponieważ nie ma konieczności ciągłej zmiany okularów w zależności od warunków oświetleniowych

Dla kogo okulary fotochromowe?

Okulary z soczewkami fotochromowymi są idealne dla każdego, kto szuka wygodnego rozwiązania, pozwalającego na ochronę oczu w różnych warunkach oświetleniowych. Eliminują konieczność noszenia przy sobie dwóch par okularów i ciągłej ich zmiany. Szczególnie przydatne i zalecane są osobom, które są bardzo wrażliwe na światło. Tego typu soczewki zdecydowanie przyniosą im ulgę i zapewnią komfort użytkowania w ciągu dnia. Oczy nie będą się już tak męczyć i łzawić. Fotochromy to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują lub dużo spędzają czasu na świeżym powietrzu. Będą też świetnym rozwiązaniem dla sportowców.

Okulary fotochromowe w ofercie Sfera Oczu

Szukasz dobrych okularów fotochromowych? W naszej ofercie znajdziesz fotochromy najnowszej generacji o szkłach z różnym zabarwieniem, które można połączyć z różnymi rodzajami oprawek. Oferujemy modele zarówno dla kierowców, jak i dla osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu, zapewniające optymalną ochronę i komfort wzroku.

Podsumowując, okulary fotochromowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących uniwersalnych okularów dostosowujących się do zmieniających się warunków oświetleniowych. Dzięki nim możesz cieszyć się komfortem widzenia oraz ochroną przed szkodliwym promieniowaniem UV w każdej sytuacji.

Zapraszamy do Sfery Oczu. Umów się na badanie wzroku i kup swoje wymarzone okulary w naszym salonie optycznym!