Jak prawidłowo czyścić okulary? Kilka przydatnych wskazówek | Sfera Oczu

Jak prawidłowo czyścić okulary? Kilka przydatnych wskazówek

Okulary to nieoceniona pomoc dla osób z wadą wzroku. Pozwalają lepiej, wyraźniej i ostrzej widzieć.  Żeby jednak tak było, soczewki okularowe muszą być nie tylko dobrze dopasowane, ale i czyste. Z tym niestety wiele osób ma problem. Nawet ci, którzy od lat noszą okulary, nie wiedzą jak prawidłowo je czyścić. Jeśli jesteś w tej grupie osób, poznaj nasze sposoby na pielęgnację okularów.

Dlaczego trzeba czyścić okulary?

Soczewki okularowe często ulegają różnorodnym zabrudzeniom. Osiadają na nich pyłki, kurz, zabrudzenia lub pot. Sprawia to, że patrzenie przez nie jest utrudnione. Widoczność ograniczać będą też zarysowania, które pozostają po nieumiejętnym czyszczeniu. Aby uniknąć takich problemów, czyszczenie okularów powinno wykonywać się regularnie i stosunkowo często. Nie tylko zapewni to komfort widzenia, ale i przedłuży termin ich użytkowania.

Prawidłowe czyszczenie okularów

Do prawidłowego czyszczenia okularów trzeba się odpowiednio przygotować. Nie ma jednak sensu panikować. Przygotowania te nie są czasochłonne. Sprowadzają się one do dokładnego umycia rąk – brudne dłonie mogą utrudnić cały proces. Oprócz tego należy przygotować właściwy detergent i bardzo miękką ściereczkę. Najlepiej sięgać po te z mikrofibry lub specjalne zaprojektowane do czyszczenia okularów. Te drugie oferuje każdy dobry sklep optyczny. W nim zaopatrzyć można się również w płyny do czyszczenia soczewek okularowych. Salony optyczne oferują przede wszystkim specjalne delikatne roztwory chemiczne, które nie pozostawiają na powierzchni soczewki smug i zacieków.  Akcesoria do czyszczenia okularów dostępne są m.in. w salonie Sfera Oczu.

Jak czyścić okulary? Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie okularów należy rozpocząć od umycia szkieł pod letnią, bieżącą wodą. Ważne, aby woda nie była zbyt gorąca. W innym wypadku może dojść do uszkodzenia szkieł. Dokładne płukanie pozwoli z nich usunąć drobny brud, kurz i pot.

Kolejny krok czyszczenia okularów to naniesienie na nie detergentu czyszczącego. Najbezpieczniej używać tych, które oferują salony optyczne. W nich kupić można środki czyszczące w formie łagodnych mydeł lub chemicznych sprayów. Domową alternatywę dla nich stanowi mydło lub płyn do mycia naczyń. Bez względu na to, jaki środek czyszczący się wybierze, zawsze należy nakładać go delikatnie. Zbyt duży nacisk na szkła może powodować ich uszkodzenie. Płyn należy rozprowadzać opuszkami palców, wykonując delikatne ruchy okrężne na całej powierzchni szkła po obydwóch stronach. Czyszczenie powinno również objąć ramki okularów – one również mogą być zabrudzone, np. resztkami kolorowych kosmetyków lub potem. Szczególną uwagę należy zwrócić na krawędzie opraw oraz połączenia między oprawą i soczewkami. Po nałożeniu warto odczekać ok. 5 minut, a następnie dokładnie spłukać płyn pod strumieniem wody.

Następnym etapem czyszczenia okularów jest ich dokładne wytarcie i wysuszenie. Potrzebna będzie do tego ściereczka z mikrofibry. Pozwoli ona na delikatne wytarcie wody. Podczas wycierania opraw i soczewek okularowych należy zachować ostrożność i nie wywierać zbyt dużego nacisku na szkła. Soczewki powinno się czyścić do momentu usunięcia wszystkich smug i zacieków. Okulary można ponownie założyć, jak będą całkowicie suche.

Na co uważać przy czyszczeniu okularów?

W trakcie nieumiejętnego czyszczenia można uszkodzić okulary.  Nie należy stosować do czyszczenia chusteczek, ręczników papierowych, papieru toaletowego oraz tkanin, które łatwo rysują i drapią soczewki okularowe. Nie zaleca się również eksploatacji elementów ubrania oraz chusteczek nawilżających, które także mogą porysować soczewki.

Czyszczenie okularów ultradźwiękiem

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest czyszczenie okularów ultradźwiękiem. Usługę tą proponują wysokiej klasy salony optyczne i okulistyczne. Zaletą tej metody jest szybkość, prostota i wydajność. Do jej przeprowadzenia potrzebne jest naczynie ultradźwiękowe i specjalne urządzenie. Okulary układa się w naczyniu i włącza sprzęt. Ultradźwiękowe czyszczenie okularów trwa zaledwie kilka minut. W tym czasie do stanu świetności przywraca się zarówno soczewki, jak i oprawki.

Zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Sfera Oczu!

Logo Sfera Oczu